Spring til indhold

Parkering i det nye Skibhus

Der er stadig adgang til de store parkeringspladser nær supermarkederne og kantstensparkering flere steder langs Skibhusvej. 

Der er fortsat adgang til alle veje i Skibhuskvarteret i bil. Det gælder også selve Skibhusvej, der med undtagelse af strækningen med bus- og cykelslusen er åben for biler.

Der er adgang både fra syd og nord, og bus- og cykelslusen er placeret, så det stadig er let at komme til områdets største parkeringspladser ved Kvickly og Rema 1000.

 

I videoen herunder kan du se den letteste måde at komme fra fem forskellige steder i Odense og ind til butikslivet på Skibhusvej. 

 

Nær butikkerne er der stadig kantstensparkering. Der er cirka 25 parkeringspladser og tre handicappladser langs kantstenen på Skibhusvej mellem Annasholmsgade og Victoriagade. Også på Sophie Breums Vej findes en handicapplads.

 

 

For at køre i bil til butikkerne og parkeringspladserne nord for Sophie Breums Vej, skal man køre ind ad den nordlige del af Skibhusvej.

 

For at komme ind til butikker og parkering syd for slusen, skal man køre ind ad den sydlige ende af Skibhusvej.

 

Parkerings langs kantstenen på Skibhusvej bliver tidsbegrænset til 30 minutter kl. 6-18 på hverdage og kl. 6-14 om lørdagen. På parkeringspladsen ved Rema 1000 bliver parkering tidsbegrænset til to timer kl. 6-18 på hverdage og kl. 6-14 om lørdagen.

 

På kortet herunder kan du se en oversigt over parkering og adgangsveje i området. 

Kortet markerer parkeringspladser og vareleveringslommer nær Skibhusvej

 

På dette link kan du downloade en oversigt over kantstensparkering samt vareleveringslommer i området. 

 

 

 


Klima- og Miljøforvaltningen