Spring til indhold

Odense Byråds medlemmer

Her på siden kan du finde de enkelte byrådsmedlemmer i Odense Byråd fra perioden 1. januar 2022 - 31. december 2025.

Her kan du læse om de enkelte byrådsmedlemmer i byrådsperioden  fra 1. januar 2022 - 31. december 2025.

 

Ønsker du at læse om byrådsmedlemmer fra perioden 1. januar 2018 - 31. december 2021 eller tidligere byrådsperioder, kan du gøre det i arkivet over tidligere byråd.

 

Socialdemokratiet  (A)

Anne-Mette Ebensgaard
Cæcilie Crawley 
Maria Brumvig (Orlov til den 3. februar 2023)

Michael Eskamp Witek (Stedfortræder for Maria Brumvig til den 3. februar 2023)
Niclas Turan Kandemir
Claus Skjoldborg Larsen
Mads Thomsen
Peter Rahbæk Juel (borgmester)
Rasmus Ryrberg Høyer
Tim Vermund (rådmand)

 

 

 

Radikale Venstre (B)

Anne Skau Styrishave
Susanne Crawley Larsen (rådmand)

 

Det Konservative Folkeparti (C)

Joachim Hoffmann-Petersen
Kristian Guldfeldt 
Rikke Beider
Roya Moore
Søren Windell (rådmand)
Tommy Hummelmose (rådmand)

 

 

Uden for parti 

Andreas Møller (1. viceborgmester)

Abdinoor Adam Hassan

 

 

Socialistisk Folkeparti (F)

Abdirashid Abdi
Brian Dybro (rådmand)

  

 

Venstre, Danmarks Liberale Parti (V)


Christoffer Lilleholt (rådmand)
Araz Khan
Mark Grossmann
Marlene Ambo-Rasmussen
Claus Houden 
Nicolai Busch Bæhrenz

 

 

Enhedslisten - De Rød-Grønne (Ø)

Reza Javid (2. viceborgmester)
Søren Freiesleben

 

Borgmesterforvaltningen