Succesfuld festival vender tilbage til Odense: Der er noget...

Spring til indhold
Nyhed

Succesfuld festival vender tilbage til Odense: Der er noget for enhver iværksætter

21-06-2026

De selvstændige strømmede til sidste år - nu vender Founders Festival tilbage den 3. september. Tilmeldingerne tikker allerede ind, og arrangørerne forventer udsolgt. Festivalen er målrettet iværksættere og selvstændige.

Founders Festival - krediter Ejendomsselskabet Olav de Linde (2).jpg

Foto: Ejendomsselskabet Olav de Linde

Efter en succesfuld første udgave i 2025 er Founders Festival tilbage den 3. september.
Den gratis endagsfestival i Thrige Firkanten kan rumme op mod 250 iværksættere og selvstændige, der selv strikker deres program sammen med workshops, oplæg og netværk.

- Jeg er meget glad for, at Founders Festival vender tilbage. Det er et gratis tilbud til alle selvstændige, der knokler i hverdagen, og som får mulighed for inspiration, ny viden og flere forretningsforbindelser. Odense Kommune har en ambition om 30.000 nye private arbejdspladser inden 2035, og Founders Festival er et af de tiltag, der skal gøre det muligt. Festivalen er stablet på benene af Odense Iværksætterservice og Ejendomsselskabet Olav de Linde, mens etablerede virksomheder sponsorerer dagen, det er flot, siger by- og kulturrådmand Lars Christian Lilleholt.

Deltagerne vil gerne tilbage 

Tilmeldingen til årets festival er netop åbnet, og allerede nu har de første 40 booket en plads. Omkring halvdelen af de tilmeldte er gengangere fra sidste år.
Blandt andre Rie Maktabi Grue Duus, CEO i mælkeflaske-virksomheden Caramma ApS.

- Jeg glæder mig til endnu en dag fyldt med inspiration, nye perspektiver og møder med mennesker, der brænder for at bygge og udvikle virksomheder. Det bedste sidste år var uden tvivl netværket. Jeg tog hjem med både nye relationer, værdifulde sparringspartnere og en følelse af, at man ikke står alene med de svære beslutninger og vækstambitioner.

Også foto- og videograf Ditlev Grill Kjeldsen fra DGKmedia har været hurtig til at booke en plads igen i år.

- Der er så mange forskellige workshops og oplæg med eksperter på hver deres område, som man kan få en masse viden og indsigter fra. Noget, som man nemt kan oversætte til sin egen hverdag som selvstændig, siger Ditlev Grill Kjeldsen.

Founders Festival - krediter Ejendomsselskabet Olav de Linde (3).jpg

Foto: Ejendomsselskabet Olav de Linde

Dansk Industri: Danmark har en udfordring på det her punkt

Founders Festival er både til drømmere med en nyopstået vision, dem med et nyligt anskaffet CVR-nr. og de mere erfarne selvstændige, som gerne vil løfte deres virksomhed til et nyt niveau.

Ifølge Dansk Industri er der brug for tiltag som Founders Festival, som kan sikre et fynsk erhvervssammenhold, og hvor man fx kan dele tips om smartere, mere produktive måder at drive virksomhed på.

- Derfor er det godt, at Odense Kommune sætter rammerne. For det er Danmarks udfordring, at vi ikke er gode nok til at få iværksættere på en vækstkurve og få dem til at blive fremtidens store virksomheder, siger Sine Linderstrøm, Iværksætterchef hos Dansk Industri.

Bag Founders Festival står også Ejendomsselskabet Olav de Linde, der lægger lokaler til og midler i festivalen sammen med sponsorerne BDO, SJF Bank, Lexsos Advokater og Akademikernes A-kasse. Derfor er dagen i Thrige Firkanten gratis.

- Thrige Firkanten har en lang historie for iværksætteri, og det er oplagt at samle nutidens og fremtidens virksomheder her. Vi oplevede en enorm interesse sidste år, og vi glæder os til igen at byde iværksætterne velkommen til Odenses erhvervshjerte, så vi sammen kan hjælpe hinanden videre, siger Lars Friis Christensen, afdelingsdirektør i Ejendomsselskabet Olav de Linde.

FAKTA om Founders Festival
 

Dato: Torsdag d. 3. september 2026 kl. 8.30-17.00

Sted: Thrige Firkanten, Odense C

Tilmelding og program, klik her: https://foundersfestival.dk/

Deltagelse og forplejning er gratis, men kræver tilmelding via foundersfestival.dk

Sponsorer: Ejendomsselskabet Olav de Linde, BDO, SJF Bank, Lexsos Advokater og Akademikernes A-kasse

FAKTA: Udvalgte programpunkter til forskellige typer af iværksættere

  • For dig, der overvejer at starte en virksomhed:
    Book fx virksomhedsfortællingen "Den digitale iværksætterrejse" eller "De 10 dyreste fejl iværksættere begår".
     
  • For dig, der lige har fået dit CVR-nr.:
    Book fx "Skab en rød tråd i dit brand" eller "4 aftaler du bør have styr på" eller "Adfærdsdesign for selvstændige"
     
  • For dig, der har drevet virksomhed i noget tid, måske flere år:
    Book fx: "Flere penge i kassen uden at bruge flere" eller "Start din funding her" eller oplægget "Fra solo til team - hvordan bygger man et stærkt startup-team?"
Kontaktinformation

Lars Christian Lilleholt, By- og Kulturrådmand i Odense Kommune, tlf: 2127 7823

Lars Friis Christensen, afdelingsdirektør i Ejendomsselskabet Olav de Linde, tlf: 6024 4300

Sine Linderstrøm, Iværksætterchef hos Dansk Industri, tlf: 2098 9913