Nye legepladsredskaber på vej til cirka 100 børnehuse: Børn...

Spring til indhold
Nyhed

Nye legepladsredskaber på vej til cirka 100 børnehuse: Børn og medarbejdere bliver inddraget i processen

15-04-2026

Odense Kommune sætter nu gang i moderniseringen af cirka 100 legepladser i byens dagtilbud frem mod 2029 - med aktiv inddragelse af børnene. Allerede i 2026 får 18 børnehuse et løft.

Tømrerne arbejder blandt andet på at lave modeller, som de enkelte børnehuse kan være med til at færdigdesigne. Her er Benny ved at lave et tag på et legehus.

Tømrerne arbejder blandt andet på at lave modeller, som de enkelte børnehuse kan være med til at færdigdesigne. Her er Benny ved at lave et tag på et legehus. Foto: Odense Kommune

Legepladsen er et centralt samlingspunkt i børnenes hverdag. Uanset årstiden og i al slags vejr er der liv og leg på gyngestativer, cykelbaner og i legehuse. Det slider selvfølgelig på legeredskaberne, og efterhånden trænger flere af udeområderne i Odenses børnehuse til en opgradering, så de fortsat kan give børnene gode rammer til leg og læring. 

Derfor blev der i budgetforliget for 2026 afsat 40 mio. kroner til modernisering af legepladser og uderum på dagtilbudsområdet. I dag besluttede By- og Kulturudvalget at frigive sidste del af pengepuljen, så arbejdet sættes i gang. Børn og medarbejdere inddrages aktivt i processen, for ingen ved bedre end dem, hvad en god legeplads er. 

- Det er en meget vigtig investering i vores børn, når vi her prioriterer bedre legepladser og uderum i dagtilbuddene. Det handler selvfølgelig om trivsel, læring og fællesskaber, men også om at give vores børn bedre muligheder til at være aktive og nysgerrige. Derfor er det godt, at vi får sat gang i arbejdet med moderniseringen, og jeg er glad for, at vi inddrager både forældreråd og de børn og medarbejdere, der bruger legepladserne hver dag, siger Peter Rahbæk Juel (S).

Læsehuler, mudderkøkkener og kvashegn 

I hvert børnehus får børnene mulighed for at bidrage med deres drømme ved at pege på, hvad der fungerer godt i uderummene - og hvad der kan blive endnu bedre. For eksempel kan børnene putte smiley-mærkater rundt på deres legepladsområde og sammen med pædagogerne tale videre om deres idéer med afsæt i et børnevenligt idékatalog med legepladsredskaber - lige fra læsehuler og mudderkøkkener til sansestier og kvashegn.  

  

Medarbejderne omsætter børnenes idéer med faglig kvalificering, og forældrerådene inviteres også til at bidrage med deres input til børnenes forslag. 

- I min første tid som rådmand har jeg besøgt mange af vores børnehuse, og det er ingen hemmelighed, at jeg blandt alt det gode også ser legepladsredskaber, der er godt brugte og nedslidte. Børnene og medarbejderne fortjener legepladser og uderum, der giver mulighed for bevægelse, leg og nysgerrighed i hverdagen. Derfor er jeg virkelig glad for, at vi nu går i gang med at modernisere børnehusenes udeområder, så de i højere grad inspirerer til et aktivt og sjovt udeliv, siger Brian Dybro, børn- og ungerådmand (SF).

Mudderkøkken til fx sandkassen beskåret.JPEG

Mudderkøkken til for eksempel sandkassen. Foto: Odense Kommune.

Ny tilgang til legepladser giver flere valgmuligheder

Som noget særligt er det besluttet, at det er Odense Kommune selv, der bygger og skaber legepladsredskaberne. Det gør, at børnene og børnehusene kan komme med flere ønsker til legeredskaberne end ved standardløsninger, for eksempel ved at ønske ekstra længde på et legehus. Fire tømrere og tre anlægsgartnere er nu ansat og skal i 2026 bygge redskaber til 18 børnehuse. 

  

- Det er skønt, at vi nu sætter gang i det her løft af legepladserne. Vores børn fortjener de bedste uderum. Fordi Odense Kommune selv bygger legeredskaberne, så vil vi have særligt fokus på, at legepladserne kommer til at spille sammen med den natur, terræn og beplantning, der er i det enkelte børnehus. Ligesom når vi arbejder med at bevare det grønne og indtænke landskabet i andre af byens rum. Så det er jeg glad for også sker i børnehøjde, siger Lars Christian Lilleholt, by- og kulturrådmand (V). 

Børnehusene ser frem til fornyelse 

I løbet af april bliver de første 18 børnehuse udvalgt - i alt vil omkring 100 børnehuse få nye redskaber eller udemiljøer frem mod 2029. 

Medarbejderne ser frem til børneinddragelsen og efterfølgende at kunne tage de nye legepladser i brug sammen med børnene. Det gælder for eksempel i Bakkegården Børnehus. 

- Kvaliteten i de fysiske læringsmiljøer har stor betydning for børnenes hverdag, læring og udvikling. Når legemiljøer er indbydende og lette at gå til, styrker det børnenes leg, deltagelse og fællesskab. I Bakkegården har vi arbejdet målrettet med at kvalificere vores indendørs legemiljøer, og nu glæder vi os til at udvikle legepladsen og uderummene på samme måde - så både børn og medarbejdere inviteres til leg og fællesskab, siger Heidi Haastrup, daglig pædagogisk leder i Bakkegården Børnehus.  

Fakta 

  • Odense Byråd har afsat 40 millioner kroner til at fremstille og etablere nye legeredskaber til børnehusene. 
  • De første 16,8 millioner kroner er frigivet. By- og Kulturudvalget har onsdag den 15. april frigivet den sidste del af puljen på 23,2 millioner kroner. Byrådet skal formelt også godkende beslutningen den 29. April.
  • Ca. 100 børnehuse får nye legeredskaber i årene 2026-2029. 
  • Idékatalog med legeredskaber og proces for børneinddragelse er udarbejdet i samarbejde mellem By- og Kulturforvaltningen og Børn- og Ungeforvaltningen.
Kontaktinformation

Peter Rahbæk Juel, borgmester, træffes via pressetelefon: 4035 2553 

Brian Dybro, børn- og ungerådmand, mobil: 2462 1118 (træffes bedst via SMS) 

Lars Christian Lilleholt, by- og kulturrådmand, mobil: 2127 7823

Børn- og Ungeforvaltningens pressetelefon: 6375 4525