Spring til indhold
Nyhed

75 meter gode ideer til udviklingen af Odense

25-06-2012

Et mind-map svarende til længden på en Boeing 747 var, hvad borgere, erhvervsdrivende og politikere præsterede til årets Havnekulturfestival. Med sine 75 meter blev der dermed slået uofficiel verdensrekord. Iværksætterforeningen Ideeme stod bag rekordforsøget, og ideerne skal bruges som inspiration til at udvikle byen.

 

”Hvordan gør vi Odense til Danmarks kulturelle navle, hvordan integreres Vollsmose bedre med resten af byen, hvordan undgår vi hærværk og tyveri på kirkegårde, og hvordan får vi OB tilbage i toppen af Superligaen?" Det var blot nogle af de mange spørgsmål, der kom på tapetet eller rettere sagt papirrullen. Og løsningsforslagene var mange. På www.IDEEME.dk kan man se det lange mind-map blive skabt, og snart vil der være en digital version, så resultatet kan studeres.

 

-Det var overvældende at opleve lysten til at bidrage med idéer og tanker. De besøgende kom med vidt forskellige forudsætninger. Nogle havde aldrig prøvet brainstorm før, mens andre følte sig på hjemmebane. Hele vejen rundt var der en overvældende lyst til at bidrage med ideer og tanker, som vekslede mellem det dybt seriøse og det fjollede. Det var helt perfekt, for det er altid et sted derimellem, de gode idéer dukker op. Det var en fornøjelse at opleve engagementet – Odense er i gode hænder, siger formand for Ideeme Stefan Roi.

 

Det 75 meter lange mind-map bliver tirsdag den 26. juni kl. 12.00 overleveret på Odense Slot til By- og Kulturforvaltningens direktør Stefan Birkebjerg Andersen. Her vil det blive hængt op på gangene, så Slottets medarbejdere kan læse de mange gode ideer og løsningsforslag. Pressen er velkommen til at læse med.

 

-Det må være på sin plads at sige tillykke til Odense og Ideeme. Uofficiel verdensrekord i mind-mapping – det er da sejt. Ildsjælene betyder meget for vores by, og vi ønsker at skabe bro mellem dem og os. Vil vil innovation! Ideeme har skabt en helt fantastisk happening, og at den nu munder ud i, at Slottets gange bliver tapetseret med ideer, som vi kan lade os inspirere af fremadrettet, beviser jo, at brobygningen kan lykkes, siger rådmand Steen Møller. Jeg deltog selv i rekordforsøget, og det var en stor fornøjelse at se så mange mennesker tage del i den lille happening.

 

-Det tegner rigtig godt for vores by, at så mange har lyst til at engagere sig i dens udvikling. Det viser med al tydelighed, at står vi sammen og indgår i fællesskaber, så står vi stærkt. Og netop fællesskaber er et af fokusområderne i kommunens vision om Ny virkelighed - Ny velfærd. Det glæder mig meget, at vi nu har dette helt synlige bevis på, at det nytter og kan lade sig gøre at skabe noget sammen, siger adm. direktør i By- og Kulturforvaltningen Stefan Birkebjerg Andersen.

 

Når mind-mappet har hængt på Slottes gange nogle dage, vil det blive taget ned, og ideer og forslag vil blive delt ud til medarbejderne i de relevante kontorer. Her vil inputtene blive læst igennem, og medarbejderne vil lade sig inspirere til den fremtidige planlægning af byens udvikling.

 


Fakta om Ideeme og rekordforsøget ”verdens længste mind-map”

IDEEME er til for at skabe gode betingelser for ildsjæle, der vil føre projekter ud i livet – hvad enten det drejer sig om at etablere virksomhed eller afholde events. I dette tilfælde fik Jette Bang Hedelund en god idé til en event. Der var to formål med rekordforsøget. Først og fremmest var det, at lade de besøgende opleve en kreativ proces, hvor der tænkes højt og sigtes efter stjernerne. Samtidig var det et ønske om at vise, hvordan der opstår fantastiske løsninger til problemstillinger fra vores hverdag og vores by, når borgere i fællesskab bidrager med brikkerne til puslespillet. Læs mere på www.IDEEME.dk.


Kontakt  

Kristina Dienhart, By- og Kulturforvaltningen, e-mail: ksd@odense.dk, tlf. 51166617.

Stefan Roi, formand for iværksætterforeningen Ideeme, e-mail: sr@ideeme.dk, tlf. 51848413.