Spring til indhold

Valgtilforordnede til kommunal- og regionalvalget

Tilmeld dig som valgtilforordnet til kommunal- og regionalvalget 18. november 2025.

Valgtilforordnet

Ved kommunal- og regionalvalget d. 18 november 2025 er der brug for hjælp fra tilforordnede.

Der er fem valgstyrere inklusiv en valgstyrerformand på hvert valgsted. De har sammen det overordnede ansvar for valgets afvikling på det enkelte valgsted. De tilforordnede hjælper valgstyrerne med deres opgaver.

De politiske partier udpeger valgstyrere og valgstyrerformænd. Byrådet har herudover besluttet, at vælgere i kommunen har mulighed for at tilmelde sig som tilforordnede.

Tilmelding som valgtilforordnet

Tilmeld dig som valgtilforordnet til kommunal-og regionalvalget via dette link.

Praktiske informationer

Opgaven går ud på at hjælpe til på et af de 30 afstemningssteder. Mødetidspunktet er kl. 7.00.

Afstemningen foregår fra kl. 8.00 - kl. 20.00, og derefter skal der ske optælling af stemmesedlerne.

Sluttidspunktet kan variere efter afstemningsstedets størrelse, men vi forventer at de fleste valgsteder er færdige mellem kl. 23.00 - 24.00.

Hvis du tilmelder dig som tilforordnet, vil du i løbet af valgdagen blandt andet skulle hjælpe til med følgende opgaver:

  • Anvise vælgerne til valgborde og stemmerum.
  • Sidde ved valgbordet og registrere vælgere og udlevere stemmesedler.
  • Sikre, at vælgeren lægger stemmesedlen i stemmekassen.
  • Sortering og optælling af stemmesedler.

Der vil være personale fra Odense Kommune, der hjælper både tilforordnede og valgstyrere med opgaven.

Vær opmærksom på:

  • Du vil få et honorar på 1.820 kr., som opgives til SKAT som B-indkomst og indsættes på din NemKonto, umiddelbart efter valget.
  • Kommunen sørger for forplejning hele dagen.
  • Du kan kun tilmelde dig, hvis du har valgret - altså må stemme til kommunal-og regionalvalget og har bopæl i Odense Kommune.

Husk at brevstemme!

Ønsker du at tilmelde dig som valgtilforordnet, skal du brevstemme senest fredag den 14. november 2025, idet du ikke kan forvente at kunne forlade valgstedet i løbet af dagen for at køre hen og stemme dér, hvor du plejer.

 

Borgmesterforvaltningen