Valgsteder og valgdistrikter

I Odense Kommune er der følgende 30 valgsteder. Du kan se på dit valgkort, hvor du skal stemme.

Læs højt

Vil du have siden læst højt, kan du installere fjernbetjeningen ved at klikke her.

 

Valgdistrikt og -steder

Du kan finde dit valgdistrikt og valgsted på linket til kort over Odense herunder. (Bemærk: Kortvisningen er nogle sekunder om at starte op.)

 

På alle Odense Kommunes valgsteder er der adgang for kørestolsbrugere, ligesom der er mulighed for at afgive sin stemme udenfor valglokalet, f.eks. i sin bil, hvis vælgeren på grund af manglende førlighed eller andet ikke har mulighed for at komme ind til selve valglokalet. 

 

Læs mere om hjælp til at stemme.


Sådan finder du dit valgsted:
1. Klik på "Adresser" og skriv vejnavn og husnummer
2. Nu kan du se din bopæl
3. Klik på din bopæl, så kommer der en boks op, hvor du kan se, hvor du skal stemme

4. Hvis du zoomer ud på kortet, kan du se, hvor dit valgsted ligger i forhold til din bopæl

Link til kort over valgsteder

 

Find vej til dit valgsted med Odense Rundt

 

Liste over alle 30 valgsteder i Odense Kommune. (Opdateres løbende)


- 101 Skt. Jørgens Hallen, Danmarksgade 10, 5000 Odense C.

 

- 102 Sct. Hans Skole, Skoletorvet, indg. fra Egebæksvej, Skibhusvej 188, 5000 Odense C.

 

- 103 Risingskolen, Festsalen, indg. fra Glentevej, Risingsvej 25, 5000 Odense C.

 

- 104 Munkebjergskolen, Sportshallen, indg. fra Bøggildsvej, Fengersvej 6, 5230 Odense M.

 

- 105 Ejerslykkeskolen, Gymnastiksalen, Rødegårdsvej 164, 5230 Odense M.

 

- 106 Agedrup Skole, Foredragssalen, Brolandvej 16, 5320 Agedrup.

 

- 107 Fjordager-Hallen, Strandvejen 39, 5240 Odense NØ.

 

- 109 Fraugde Fritidscenter, Hallen, Stat-Ene-Vej 18-22, 5220 Odense SØ.

 

- 135 Camp U (tidl. Humlehaveskolen), Konferencerum, Vollsmose Allé 20, 5240 Odense NØ.

 

- 136 UngOdense (tidl. Bækholmskolen), Tumlesalen, Niels Bohrs Allé 210, 5220 Odense SØ.

 

- 211 Seniorhus Odense, Toldbodgade 5, 5000 Odense C.

 

- 212 CSV-Skolen, Sportshallen, indg. fra Rismarksvænget, Rismarksvej 80, 5200 Odense V.

 

- 213 Lumby Skole, Harlekinvej 74, 5270 Odense N.

 

- 214 Stige Skole, Gymnastiksalen, Stigevej 247, 5270 Odense N.

 

- 216 Spurvelundskolen, Gymnastiksalen, Spurvelundsvej 16, 5270 Odense N.

 

- 217 Kroggårdsskolen, Gymnastiksalen, Smedebakken 22, 5270 Odense N.

 

- 218 Tarup Skole, Aulaen, Tarupgårdsvej 1, 5210 Odense NV.

 

- 219 Paarup Hallen, Anneks Hallen, Pårupvej 21, 5210 Odense NV.

 

- 220 Korup Skole, Gymnastiksalen, Præstevej 2, 5210 Odense NV.

 

- 221 Ubberud Kultur & Bevægelseshus, Ubberudvej 30, 5491 Blommenslyst.

 

- 323 Rådhuset, Rådhushallen, Flakhaven 2, 5000 Odense C.

 

- 324 Sct. Knuds Gymnasium, Drengegymnastiksalen, Læssøegade 154, 5230 Odense M.

 

- 325 Rosengårdskolen, Sportshallen, Stærmosegårdsvej 51, 5230 Odense M.

 

- 326 Sanderumhallen, Væddeløbsvej 4, 5250 Odense SV.

 

- 328 Rasmus Rask-Skolen, H-lokalet, Brændekildevej 30, 5250 Odense SV.

 

- 329 Tingløkkeskolen, Gymnastiksalen, Bergendals Alle 25, 5250 Odense SV.

 

- 330 Dalumskolen, Gymnastiksalen, indg. fra Elvej, Demantsvej 30, 5260 Odense S.

 

- 331 Skt. Klemensskolen, Dahlsvej 1, 5260 Odense S.

 

- 332 Fangel Forsamlingshus, Salen, Fangel Bygade 1, 5260 Odense S.

 

- 333 Højby Skole, Idrætshallen, Nørrelunden 20, 5260 Odense S.

Opdateret 22-05-2019

Borgmesterforvaltningen