Spring til indhold

ADHD/ADD og autisme

Opdag nye veje til hverdagens mestring og mød andre, der har det som dig

Dekorativt

Vi tilbyder forskellige hold til mennesker med autisme, ADD eller ADHD.

Når du henvender dig til os, finder vi sammen med dig det rette hold, hvor du kan få mest udbyttet af undervisningen. Har du både ADHD og autisme, har vi specialtilrettelagte hold, der tager hensyn til begge dele.

Hvordan foregår undervisningen?

Vores undervisning strækker sig typisk over 16 uger med 3 timers undervisning en gang om ugen. Her arbejder vi med temaer som:

  • Styrker og personlige ressourcer
  • Forbedret impulskontrol
  • Tanker, følelser og handlinger
  • Planlægning og struktur
  • Og meget mere, der hjælper dig med at mestre hverdagen

Tilmelding

Kontakt afdelingsleder Stina Kjærsgaard for at tilmelde dig:

 

Telefon: 20 28 63 96

E-mail: stkj@odense.dk

 

 

Erfaringer fra tidligere kursister

”Jeg har været superglad for forløbet ved CSV. Undervisningen har givet mig en langt større indsigt i mig selv. Muligheden for at reflektere over de forskellige emner i plenum, og dele vores individuelle erfaringer, har været enormt givende og sat ting i perspektiv for mig. Det er uden tvivl det bedste tiltag, Jobcenteret har tilbudt mig, og det som jeg har følt var mest relevant.”

- Jaqueline, tidligere kursist

”Kurset har givet mig perspektiv, jeg har fået en langt større forståelse for mine udfordringer. Der er også sket en afkobling mellem de nederlag, som jeg har haft i livet, fra den personjeg er – mine udfordringer skyldes ADHD, ikke det menneske jeg er, og det er et faktum, jeg har tvivlet alvorligt på i løbet af mit liv.”

- Josephine, tidligere kursist

”Det har været den fedeste oplevelse at se sig spejlet i en sådan grad, som vi har på kurset. Det var tydeligt fra førsteundervisningsgang, hvor meget vi har til fælles. Det har givet en øjeblikkelig fornemmelse af fællesskab at lære jer at kende.”

- Benjamin, tidligere kursist

Gå tilbage til forsiden