Luk

LO-formand og Borgmester besøgte virksomhed

LO-formand og Borgmester besøgte virksomhed og fortalte om Task Force


Som et led i arbejdet med den nye Task Force i Odense, der skal følge de lokale virksomheder gennem den aktuelle økonomiske krise, besøgte borgmester Jan Boye og LO formand Helle Nielsen mandag virksomheden CM Jernvarer A/S, der samme dag sendte 18 medarbejdere på fordeling.


Under besøget fik Jan Boye og Helle Nielsen både ledelsens og medarbejdernes syn på den aktuelle økonomiske afmatning og dens betydning for virksomheden.


Den nye Task Force arbejder dels med generelle initiativer til at afbøde den økonomiske afmatning, dels med tilbud til enkeltvirksomheder om rådgivning, f.eks. om nye afsætningsmuligheder, finansieringskilder eller andre områder, der kan indgå i en konkret krisestrategi for virksomhederne.


Det er Erhvervsservice Odense, der står for kontakten til den nye Task Force.


Hør mere på tlf. 66 12 61 21 eller se http://www.erhvervsserviceodense.dk/


helle nielsen og jan boye

PRINT
Tilføj link i FacebookTilføj link i TwitterFøj til favoritterSend til en ven|Vis flere muligheder
OPD. 29-11-2010

Kommunikation